CIEKAWOSTKI

-ludzie i fakty związane z Zimnem-


     Z miejscowością Zimno związanych jest wielu ciekawych i znanych ludzi. Na stronie tej chcemy zapoznać z najciekawszymi postaciami i wydarzeniami.


(7kB)

      Stanisław Kostka Starowiejski - od 1921 roku, po ślubie z Marią Szeptycką, wnuczką hrabiego Aleksandra Fredry był dziedzicem wsi Zimno, beatyfikowany w czerwcu 1999 roku przez Papieża Jana Pawła II. 

(7kB)

      Aleksander Szeptycki - hrabia, właściciel wsi Zimno. Syn Jana Kantego Szeptyckiego i Zofii Fredro - córki A. Fredry. Od 1899 roku przenosi swoją siedzibę z Łabuń do pobliskiego Łaszczowa. 

(9kB)

      Aleksander Fredro - hrabia, komediopisarz, oficer w armii Napoleona Bonapartego, właściciel wsi Zimno.

(7kB)

      Samuel Łaszcz - najbardziej barwna postać z rodu Łaszczów (właścicieli wsi Zimno), rotmistrz królewski, strażnik koronny. Wspominany kilkakrotnie przez Henryka Sienkiewicza w powieści Ogniem i mieczem.

      Aleksander Łaszcz - kasztelan czerski, starosta tyszowiecki, horodelski i chełmski, pierwszy właściciel wsi Zimno z rodu Łaszczów.

      Jan Łaszcz - podkomorzy bełski, starosta tyszowiecki i chełmski, kolejny właściciel wsi Zimno.

      Józef Antoni Łaszcz - biskup, sufragan chełmski.


strona główna I dyrektor I szkoła I miejscowość I nauczyciele I samorząd uczniowski I szkolne koło LOP I SKO I strony klasowe I absolwenci I kronika szkoły I nasze publikacje I ciekawostki I gmina I kolekcja zdjęć I filia Podlodów I